Treyler

Taşımacılık sektöründe yaygın olarak dorse adı ile bilinen treyler ağır yükler, nakliye ve taşımacılık, tehlikeli maddeler de dahil olmak üzere her çeşit ağır yükü taşıyabilme ve nakliye edebilme özelliğine sahip araçlardır. Kısaca taşıma araçlarının arka kısmında bulunan yükü ve ağırlığı taşımaya yardımcı kasalardır. Treyler, çekici olan araca iki makinenin sızdırma yapmaması için kingpin adaptörü ile iki ya da üç buçuk inçlik farklı iki aparat ile bağlanmaktadır. Bu sayede karayolu taşımacılığında motorlu taşıt olmaksızın yük taşımacılığı yapılabilmektedir.

Treyler Çeşitleri ve Özellikleri

Treylerler taşıyacakları yük ve kullanılacak alana göre birçok farklı özellikler göstermekte ve farklı isimler almaktadırlar. Treylerler tenteli pilot, jumbo, kamyon römork, sal, havuzlu, damper ve silobaz gibi çeşitlere sahiptir. Sal treyler, yan ve kapak kısmı olmayan treyler çeşididir. Çoğunlukla üstten yükleme yapılan ürünlerin yüklenmesi amaçlı kullanılmaktadır. Tenteli treyler çadır sistemi ile kuru yük taşıma amaçlı kullanılır. Kuru yük taşımacılığında tenteli treylerlerin yanı sıra perdeli tipteki semi treylerler de kullanılmaktadır. Lowbed, ağır tonajlı yüklerin taşımacılığında dingil sayısına göre kullanılan treyler tipidir. Kamyon römork ise çekiciye arka ve ön olmak üzere iki çift yahut ihtiyaca göre daha fazla yarı römork sistemidir. Taşımacılıkta oldukça kolaylık sağlayan treylerler çekiciye uygun ölçülerde seçim yapılması mühimdir. Dolayısıyla treyler tiplerinin belirlenmesindeki ana amaç belli bir yerden diğer bir yere nakil yapılacak olan her türlü yük için yapılacak işin optimum ve en verimli şekilde olmasını sağlayacak çözümü bulmaktır.

Treyler Ölçüleri

Yükleme yapılacak olan araçlarının fabrika ölçülerinin tedarik edilerek buna yönelik treyler tedarik edilmektedir. Yapılan planın aksamaması ve düzenli bir şekilde araçlara yüklemenin devam etmesi açısından ölçüleri yeterli olan treylerin yüklenmesi gerekir. Bu treyler ölçüleri ise ihtiyaca göre değişkenlik gösterebilmektedir. Düz treyler, jumbo treyler, kamyon ve römork, normal açık treyler ve lowbed gibi birçok çeşidi bulunan treylerlerin tedariği konularında ihracat hizmetiyle ihtiyaca uygun özellikteki, kullanılacak aracın ölçülerine uygun treyleri hızlı ve güvenli bir şekilde sizlere sunmak ana amacımızdır.